🔥 Kaup laos, kiire tarne!

Kiire tarne, laokaup

Tasuta kohaletoimetamine pakiautomaati Balti riikides tellimustel alates 50€ ja Soome alates 100€. Täna tellid, homme postitame!

Sõbralik teenindus

Mistahes küsimuste korral võtke meiega julgelt ühendust. Vastame, nõustame ja juhendame.

Mugav ostukogemus

Oleme teinud suuri jõupingutusi, et pakkuda teile meeldivat ja sujuvat ostukogemust.

Mündikogu leitud müntidest

Blogi

Marko, SAFE kogumistarvikuid maaletoova ettevõtte Vilk Varustus OÜ omanik ja esindaja, räägib oma omapärasest mündikogust ja sellest, kuidas ta müntide kogumiseni jõudis.

Klassikalised kogumisobjektid on mündid, margid ja postkaardid, kusjuures müntide kogumine on vaieldamatult populaarseim ning kogu maailmas endiselt selge kasvutrendiga. Olles ise postkaartide huviline, otsisin pikalt kokkupuutepunkti mündimaailmaga, seda peamiselt eesmärgist mõista mündikogujate argimuresid ning saada praktiline kogemus müntide hoiustamise valdkonnas. Plaanist korjata väärtuslikke, ehk isegi väärismetallist münte, ei tulnud midagi välja. Isegi kui leidunuks huvitav teema, ei jää postkaartide kogumise kõrvalt piisavalt vahendeid sellise kogu koostamiseks.

Kogumise juures on oluline see, et kogu pidevalt kasvaks. Tempo pole oluline aga tempo olemasolu on. Kui kogumisobjekte on raske või võimatu hankida, kaob huvi koguga tegeleda kiiresti. Kuigi mul oli kodus peotäis oma külast leitud vaskmünte, mis omaette moodustavad ühe kohaga seotud kollektsiooni, on maapõuest müntide leidmine või otsimine suhteliselt kaootiline ning tänamatu. Kümmekond münti 10 aasta peale teeb mündi aastas, mis ilmselgelt mind ei rahulda. Lahendus saabus ootamatult sealt kust ma seda oodata ei osanud.

Tegutsen suvel niidanmuru.ee kaubamärgi all ning minu hooldada on kümned muruplatsid ja majaümbrused Järvamaal. Juba esimesel tegutsemisaastal leidsin töö käigus mõned euromündid. Teisel tegutsemisaastal otsustasin pärast esimest leidu alustada kogu koostamisega müntidest, mille leian niites, trimmerdades või objekti puhastades töö käigus. Kui nüüd keegi mõtleb, et palju sellisel moel neid münte ikka leida, tasub kaaluda järgmist.

2018 aasta niiduhooajal leidsin 20 münti, millest valdav osa ehk 18 olid väikese nominaaliga euromündid. Üks leitud müntidest pärines viimase rahareformi eelsest ajast ja teine aastast 1977!

Oma münte otsustasin pärast pikemat kaalumist hoiustada SAFE mündiraamides. Määravaks sai asjaolu, et mündiraamile on võimalik kirjutada kõik mündi leidmisega seonduv: koht, aeg, mündi andmed. Kuigi raamid on saadaval kõikvõimalikes mõõtudes, otsustasin ühe kindla mõõdu kasuks kuhu mahtusid kõik seni leitud mündid.

Mündiraame saab hoiustada erinevalt kuid minu valik langes soliidsele puust karbile, mis mahutab kuni 50 mündiraami. Kui alguses arvasin, et sellest piisab mitmeks aastaks, sai karp sisuliselt pooltäis juba 5 niidukuuga. Oli päevi kui leidsin rohkem kui ühe mündi! Kuna SAFE pakub mündiraamidele ohtralt kogumisvalikuid, pole välistatud, et vahetan olemasoleva karbi ühel kenal päeval välja albumi vastu. Nimelt on albumitele, mida kasutan oma postkaardikogu hoiustamiseks, saadaval ka mündiraamidele mõeldud vahelehed. Nii näeksid mõlemad minu kogud välja stiililt ühtsed, moodustades ühe pika albumirea riiulil kuhu need olen paigutanud.

Seega koosneb minu mündikogu müntidest, mis on kellegi poolt kaotatud ning minu poolt leitud. Määrav on leidmise olukord. Kuigi nüüdseks on minu leitud müntide kogus ka üks tänavalt leitud münt, jääb põhikogu omandamise fookus paika. Ootan järgmist niiduhooaega juba praegu suure huviga ainuüksi seetõttu, milliseid uusi mündileide see endaga kaasa toob.

Nagu minu näide kinnitab, ei pea kogumine olema ilmtingimata kallis ning võib kaasas käia igapäevategevustega. Kui otsid endale hobi või mingit lisategevust, mõtle järele, kus sa liigud ja mida “liigutad”. Selliseid kiiksuga kogumisteemasid on lõputult. Tuleb lihtsalt leida see oma ja tunda kogumisest mõnu.

Sulle võib ka huvi pakkuda

  Ostukorv (0)
  chat
  Tasuta transport on kõigest mõne kliki kaugusel
  Lisa vähemalt 50 euro eest kaupa korvi ja saad tasuta tarne.
  Ostukorv on pisut tühi?
  Lisa siia midagi meelepärast ja toimetame kauba sinuni super kiirelt.
   Arvuta transport
   Kiire tarne
   Kaup jõuab sinuni 2-3 päevaga, hiljemalt 5 tööpäeva jooksul.
   Tasuta tarne al. 30€
   Transport on sinu jaoks tasuta alates 30 eurosest tellimusest.
   Kaup laos
   Panemee ostetud tooted kohe teele, ootama ei pea!
   Tagasi
   Lisa kood